September 14th, 2019
Do pomiarów bardziej dokładnych używa się drutów inwarowych. Druty te nie mają podziałek i nie są używane do pomiarów tras drogowych; znajdują one zastosowanie jedynie w przypadkach szczególnych, np. do pomiaru bazy przy, zakładaniu sieci triangulacyjnych. Taśmy stalowe przed użyciem do pomiaru długości powinny być sprawdzane przez porównanie z taśmą już sprawdzoną; obydwie taśmy układa się obok siebie na powierzchni poziomej, naciąga z jednakową siłą i określa się różnicę ich długości. Jeżeli długość taśmy sprawdzonej jest większa niż wzorcowej o 11, to wynik pomiaru terenowego powiększa się o n11, gdzie n – ilość taśm przy pomiarze. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
Balustrada balkonowa stanowi najbardziej widoczną część balkonu i dlatego może mieć różnorodne formy. Jednakże wysokość balustrady, która waha się w .granicach od 80 -7- 120 cm, nadaje jej zasadniczy charakter prostokąta poziomego. rzadziej kwadratu (przy bardzo małych balkonikach). Balustrady można podzielić ze względu na formę na pełne i ażurowe oraz zależnie od rodzaju materiału: na• drewniane, kamienne i stalowe. Balustrady pełne : (klasyczne) mają filarki rozstawione w rytmicznych odstępach. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
Długi balkon ustawiony na gzymsie zastosował Vignola w portyku dei Banchi w Bolonii. W tym wypadku balustradę wykonano z pionowych prętów żelaznych, urozmaiconych rytmicznie w osiach pilastrów kutym ornamentem. Jednakże rozwiązanie takie nie miało większego zastosowania. Zamiast pełnego wysunięcia gzymsu podpierającego balkon zaczęto stosować wsporniki kamienne osadzone w murze, na których układa się płytę. Przykład lekkiej formy balkonu. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
Są to otwarte pomieszczenia na jednym lub kilku piętrach, w formie wgłębienia w elewacji budynku. Loggią może być też mały budynek parterowy lub jednopiętrowy z szerokimi otworami w ścianie frontowej. Loggia jest przeznaczona do przebywania w ni w czasie publicznych uroczystości (na wyższych kondygnacjach) do urządzania zebrań lub zawierania transakcji handlowych (w budynkach parterowych). Loggie stanowią architektoniczny i plastyczny element elewacji. Przez belweder rozumiemy sylwetowe wzbogacenie bryły budynku, polegające na nadbudowie, na tarasie lub na czterospadowym dachu pawilonu lub wieżyczki, umożliwiającej swobodną obserwację otaczającego terenu we wszystkich kierunkach . Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
Elementy ozdobne stosowano w różnych epokach historycznych. W starożytnej Grecji elementy dekoracyjne były stosowane z umiarem. Były to akroterie, płaskorzeźby, rzeźby figuralne. W Rzymie, którego cechą był przepych i potęga militarna, wznoszono łuki tryumfalne, stosowano rzeźby figuralne, płaskorzeźby, tablice z napisami, herby, kartusze, girlandy.
W epoce romańskiej następuje odwrót od dekoracyjności. Luźne ozdoby, nie związane z konstrukcją prawie że nie występują; jednym z nielicznych szczegółów dekoracyjnych były rozetki. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
1. Uwagi ogólne Zagadnieniami racjonalnej zabudowy i rozbudowy miasta współczesnego zajmuje się urbanistyka, która jest stosunkowo młodą dziedziną nauki, obejmującą całokształt spraw związanych z budową, rozwojem i uzdrowieniem miast. Urbanistyka zajmuje się w większości wypadków miastami już istniejącymi, lecz będącymi w stanie ciągłego rozwoju, jak również budową całkowicie nowych osiedli lub miast. Do niedawna traktowano urbanistykę raczej jako sztukę niż wiedzę. Miasta historyczne epok minionych powstawały w wyniku odczucia potrzeby – realnej, zmysłu Przestrzennego itp. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
Przy budowie lub remoncie studzien kopanych muszą być przestrzegane przepisy bezpieczeństwa pracy. Codziennie trzeba sprawdzać stan sprzętu, przede wszystkim wytrzymałości lin, haków i złącz. W pobliżu studni nie powinno być żadnych przedmiotów, które mogłyby wpaść do studni i zranić pracującego tam robotnika. Spuszczanie robotników do szybu może nastąpić jedynie po uprzednim sprawdzeniu (za pomocą opuszczania płonącej latarki), czy wewnątrz nie ma szkodliwych dla zdrowia gazów. W czasie pracy kopacza drugi robotnik lub majster powinien znajdować się stale tuż przy szybie. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
OBSZARY OCHRONNE DLA UJĘĆ WÓD WODOCIĄGOWYCH W celu zabezpieczenia wód służących do zaopatrywania wodociągów przed zanieczyszczeniami chemicznymi i bakteriologicznymi oraz zabezpieczenia wydajności źródeł, odpowiednie władze mogą ustanowić obszar ochronny złożony z dwóch stref i wydać zarządzenie co do użytkowania i zagospodarowania gruntów w ich zasięgu. Jeżeli wskutek tych zarządzeń właściciel gruntu ograniczony jest w swobodnym jego użytkowaniu, przysługuje mu prawo żądania odszkodowania, jak podaje art. 14 i 140 Prawa Wodnego W pierwszej strefie, tzw. strefie ścisłej ochrony , obejmującej źródło zaopatrzenia w wodę, nie wolno wznosić budynków mieszkalnych i gospodarczych. Budynki dla obsługi wodociągów powinny być oddalone od miejsca ujęcia wody, urządzeń oczyszczających i zbiorników czystej wody. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
W pierwszym przypadku do budowy stosuje się zazwyczaj beton, w drugim – żelbet, żeliwo, stal, rury azbestowo-cementowe, a ostatnio również rury z tworzyw sztucznych. Przewody te w punktach najwyższych zaopatrzyć należy w odpowietrzniki; w najniższych – urządzenia odwadniające. Doliny itp. przeszkody przekracza się przez zastosowanie lewarów lub syfonów. Na ogół koszty budowy syfonów są niższe, natomiast strata ciśnienia jest większa. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
PODNOSZENIE WODY ZA POMOCĄ POMP Do podnoszenia wody używane są pompy różnego rodzaju i typu: Z napędem ręcznym do podnoszenia małych ilości wody – pompy tłokowe, – pompy skrzydełkowe. Z napędem mechanicznym do podnoszenia dużych ilości wody – pompy tłokowe, – pompy wirowe, – pompy samozasysające i próżniowe, – podnośniki wody: – strumienice (ejektory wodne) – podnośniki powietrzne (pompy Mamut) tarany hydrauliczne 6. 3. 1. Pompy tłokowe z napędem ręcznym Do czerpania wody ze studni kopanych stosuje się często pompy tłokowe z napędem ręcznym. Read the rest of this entry »
Comments Off