September 13th, 2019

Sposób posługiwania się węgielnicą jest następujący: pracownik tyczący ustawia się z węgielnicą w punkcie, będącym przypuszczalnie punktem pośrednim danej prostej, trzymając węgielnicę tak, aby promienie od obu tyczek padały na przeciwległe ściany przyprostokątne pryzmatów, a ściany przyprostokątne, leżące w jednej płaszczyźnie, były zwrócone do oka tyczącego. Następnie szuka się obrazów stałych lub ruchomych obu tyczek i przesuwa się pryzmat prostopadle do danej prostej do chwili, aż obrazy te utworzą jedną pionową linię. Położenie węgielnicy wyznacza punkt pośredni na prostej za pomocą pionu. Jeszcze wygodniejszy w użyciu niż węgielnica pryzmatyczna trójkątna jest pryzmat pięciościenny, tzw. pentagon Gouliera. Read the rest of this entry »

September 13th, 2019

Grzebień antyki tworzy z czasem mocny akcent architektoniczny, który swoimi koronkowymi kształtami efektownie wygląda na tle nieba. Ten typ attyk, zwany attykami polskimi w polskiej architekturze odrodzenia był powszechnie stosowany. Do najhardziej znanych attyk polskich należą attyki na ratuszu w Szydłowcu, w Sandomierzu, na domu Orsettich w Jarosławiu; wiele domów mieszczańskich w Kazimierzu nad Wisłą ozdobionych jest alttykami polskimi. Piękne są attyki na zamku w Krasiczynie, w Starym Siole itd. Attyki polskie odznaczają się bogactwem formy, wielką dynamicznością i dekoracyjnością. Read the rest of this entry »

September 13th, 2019

Attyki na ratuszach w Szydłowcu i w Sandomierzu oraz na domu Orsettich w Jarosławiu . Widzimy tu, jak attyki stopniowo robią się coraz strojniejsze. Na narożnikach powstają wieżyczki, Iub inne specjalne zakończenia. Rytm elementów pionowych staje się coraz intensywniejszy. Attyka piętrzy się i narasta żywiołowo. Read the rest of this entry »

September 13th, 2019

Attyki klasyczne różnią się zasadniczo od attyk polskich. Maja one bardziej spokojny wyraz architektoniczny dzięki poziomemu zakończeniu górnej krawędzi. Attyki klasyczne powstały w wyniku dążenia do wzbogacenia zwieńczenia budynku oraz jako potrzeba zakrycia dachu. Najbardziej uzasadnione jest stosowanie attyki klasycznej przy dachach tarasowych. Attyka służy wtedy za balustradę tarasu. Read the rest of this entry »

September 13th, 2019

Attyka pełna, jak wszystkie formy klasyczne, podlega zasadom trój działu. Zawsze możemy rozróżnić cokolik, ścianę i gzymsik. Najprostszym przykładem attyki klasycznej jest attyka gładka złożona z cokołu i gzymsu. W cokoliku attyki pozostawia się przerwy lub otwory do odprowadzania wody. Na zbyt długich budynkach gładka attyka mogłaby się wydać monotonna, więc w takich wypadkach może być lekko zryzalitowana w miejscach odpowiadających rozczłonowaniu pionowemu elewacji. Read the rest of this entry »

September 13th, 2019

OBSZARY OCHRONNE DLA UJĘĆ WÓD WODOCIĄGOWYCH W celu zabezpieczenia wód służących do zaopatrywania wodociągów przed zanieczyszczeniami chemicznymi i bakteriologicznymi oraz zabezpieczenia wydajności źródeł, odpowiednie władze mogą ustanowić obszar ochronny złożony z dwóch stref i wydać zarządzenie co do użytkowania i zagospodarowania gruntów w ich zasięgu. Jeżeli wskutek tych zarządzeń właściciel gruntu ograniczony jest w swobodnym jego użytkowaniu, przysługuje mu prawo żądania odszkodowania, jak podaje art. 14 i 140 Prawa Wodnego W pierwszej strefie, tzw. strefie ścisłej ochrony , obejmującej źródło zaopatrzenia w wodę, nie wolno wznosić budynków mieszkalnych i gospodarczych. Budynki dla obsługi wodociągów powinny być oddalone od miejsca ujęcia wody, urządzeń oczyszczających i zbiorników czystej wody. Read the rest of this entry »

September 13th, 2019

DOPROWADZENIE GRAWITACY JNE I PODNOSZENIE WODY ZA POMOCĄ POMP 6. 1. GRAWITACYJNE DOPROWADZENIE WODY Wodę pobraną na ujęciu doprowadza się do miejsca przeznaczenia: grawitacyjnie lub za pomocą pomp. Jeżeli ujęcie wody ze źródła, jeziorka górskiego, zbiornika dolinowego lub potoku znajduje się dostatecznie wysoko nad miejscem rozbioru wody, wówczas stosujemy doprowadzenie grawitacyjne. Trasa powinna być możliwie najkrótsza, jednak budowa głębokich przekopów, sztolni, syfonów, akweduktów lub nasypów z przepustami może zwiększyć koszt w tak znacznym stopniu, że przewód dłuższy, omijający przeszkody naturalne, okaże się tańszy. Read the rest of this entry »

September 13th, 2019

W pierwszym przypadku do budowy stosuje się zazwyczaj beton, w drugim – żelbet, żeliwo, stal, rury azbestowo-cementowe, a ostatnio również rury z tworzyw sztucznych. Przewody te w punktach najwyższych zaopatrzyć należy w odpowietrzniki; w najniższych – urządzenia odwadniające. Doliny itp. przeszkody przekracza się przez zastosowanie lewarów lub syfonów. Na ogół koszty budowy syfonów są niższe, natomiast strata ciśnienia jest większa. Read the rest of this entry »

September 13th, 2019

Projekt UNStudio wygrał konkurs na budowę teatru tańca o powierzchni 21 000 metrów kwadratowych w historycznym centrum Sankt Petersburga w Rosji.
W nowym kompleksie mieści się Balet Eifmański w Petersburgu, którego szefem jest choreograf Boris Eifman.
Z czterech zaprezentowanych projektów (Jean Nouvel, UNStudio, Sn.
Hetta i Zao) projekt UNStudio został wczoraj jednogłośnie wybrany przez jury do realizacji.
Widziany w designboom. Read the rest of this entry »

September 13th, 2019

Nowa Państwowa Galeria Sportu i Historii Regionu Luizjany, zaprojektowana przez Trahan Architects, właśnie weszła w fazę budowy.
Podarowane przez muzeum pamiątki obejmują wkład różnych kultur, które ukształtowały państwo i są kluczowe dla zrozumienia unikalnych tradycji i dziedzictwa Luizjany i Zatoki Południowej.
Principal Trey Trahan, FAIA, opisuje projekt jako.
Niesamowitą okazję do stworzenia miejsca, które będzie świętować głęboką historię Północnej Luizjany, jak również niezatarte wpływy sportowe mają na naszą kulturę państwa..
Więcej zdjęć i więcej o Hall of Fame i Muzeum po przerwie. Read the rest of this entry »