May 20th, 2019

W przypadku stwierdzenia przypadkowego zanieczyszczenia studni, sieci wodociągowej wskutek uszkodzenia urządzeń wodociągowych lub niedostatecznej ochrony studni należy – po dokonaniu naprawy tych urządzeń – przeprowadzić odkażanie. Najlepiej odkaża się przy użyciu świeżego podchlorynu wapnia (Ca(ClO)2 4H20). Z zanieczyszczonej studni trzeba wyczerpać wodę, cembrowinę mechanicznie oczyścić z porostów i grzybków, z dna usunąć muł, a na jego miejsce nasypać przepłukanego piasku lub żwiru. Następnie należy ocembrowanie myć rozczynem podchlorynu wapnia o stężeniu 120 g/m wody. Po wypełnieniu studni wodą do stałego poziomu i obliczeniu pojemności trzeba ją wydezynfekować podchlorynem wapnia, używając 60-120 g/m wody. Read the rest of this entry »

May 20th, 2019

Studnie zapuszczane (szybowe) do celów wodociągowych budowane są o głęb. do 30 m; średnica tych studzien . może wynosić 0,8-8,0 m. Dogodna jest średn. 1,5 m, ze względu na wykonywaną pracę wewnątrz studni, na umieszczenie pomp itp. Read the rest of this entry »

May 20th, 2019

Gdy chcemy czerpać wodę z głębokości przewyższającej głębokość ssania (normalnie ok . 7 m), a równocześnie chronić pompę przed zamarzaniem, budujemy studnię abisyńską typu zimowego . Jest to połączenie studni świdrowej-ze studziennym otworem kopanym. Zazwyczaj wykonuje się otwór z kręgów betonowych do głębokości 4 m, ,a następnie zapuszcza się rury do ok. 10 m. Read the rest of this entry »

May 20th, 2019

Przy dużej różnicy poziomu wody w ujęciu a punktami rozbioru występuje zbyt duże ciśnienie w przewodzie, co powoduje przecieki w urządzeniach instalacyjnych. Ciśnienia powyżej 100 m H20 są redukowane bądź za pomocą komór, bądź zaworów redukcyjnych. Komory redukcyjne (zbiorniki o swobodnym zwierciadle wody), podobne są do obudowy źródła spływającego; woda dopływa do zbiornika tracąc swą energię kinetyczną i następnie doprowadzana jest grawitacyjnie do sieci. Linia ciśnienia dla przewodu położonego poniżej zbiornika rozpoczyna się od poziomu zwierciadła wody. Zawór redukcyjny może być nastawiony na ciśnienie mniejsze (np. Read the rest of this entry »

May 20th, 2019

UDERZENIA WODNE W PRZEWODACH Uderzenia wodne w przewodzie doprowadzającym wodę pod ciśnieniem powstają na skutek nagłego zatrzymania płynącej wody, przy czym tworzą się; w wypełnionym przewodzie, drgania okresowe. Przyczyny uderzeń wodnych to szybkie zamykanie zasuwy, hydrantu, zaworu zwrotnego lub wskutek nagłego zatrzymania pompy przy wyłączeniu prądu; uderzenia wodne powstają również przy szybkim otwieraniu zasuwy. Uderzenia te mogą zniszczyć przewód oraz inne urządzenia wodociągowe. Największy wzrost ciśnienia występuje wówczas, gdy czas t zamknięcia zasuwy lub zatrzymania pompy jest krótszy niż czas przebiegu fali tam i z powrotem Skutki uderzenia wodnego można zmniejszyć stosując: – zwiększenie czasu potrzebnego do zamykania przewodu, – zbiorniki wyrównawcze (komory uderzeń) lub zbiorniki wodno-powietrzne stawiane w pewnych charakterystycznych punktach przewodu – zawory bezpieczeństwa wbudowane przy końcu rurociągu. W związku z możliwymi uszkodzeniami przewodów wodociągowych wskutek uderzeń wodnych nie wolno jest stosować zasuw i kurków nagle zamykających przepływ wody, np. Read the rest of this entry »